Долнолужички јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Азбука: Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Форматна исправка, replaced: ски јазик''' е → ски јазик''' —)
с (→‎Азбука: Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова)
 
== Азбука ==
Долнолужичкосрпската азбука се базиразаснова врз [[латиница|латиничното писмо]] и користи [[дијакритички знак|дијакритички знаци]].
 
На долнолужички јазик имаат творено многу писатели. Како најпознати долнолужички писатели ќе ги споменеме: [[Мина Виткојц]], [[Богумил Швјела]], [[Јуриј Кох]], [[Марјана Домашкојц]] итн.

Прегледник