Тато, што правеше ти во Големата војна?: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: донесле → донеле
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Daddy, what did you do in the Great War?“)
 
с (Јазична исправка, replaced: донесле → донеле)
[[Податотека:Daddy,_what_did_You_do_in_the_Great_War%3F.jpg|мини| Постерот.]]
„ '''Тато, што правеше ти во Големата војна?''' “ Бил постер за регрутирање војници од 1915 година. Бил објавен од Парламентарниот комитет за регрутирање, за да се охрабри влегувањето во [[Прва светска војна|Првата светска војна]] . Постерот ја покажува ќерката како му поставува прашање на нејзиниот татко: „Тато, што правеше ти во Големата војна?“
 
== Позадина ==
Имало обемна кампања за регрутирање во Велика Британија за време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]] . Вработувањето за Првата светска војна било различно од претходните војни, со кои се борела редовната (професионална) армија . Самуел Хајнс пишувал дека војната се водела во такви размери што „овој пат ќе требало да има огромно регрутирање на луѓе како Тато“. <ref>{{Наведена книга|title=The Soldiers' Tale: Bearing Witness to a Modern War|last=Hynes|first=Samuel|date=1998-04-01|publisher=Penguin|isbn=978-1-101-19172-9}}</ref>
 
Во 1915 година имало 1,4 милиони нови доброволци, наспроти 1 милион во 1914 година. 2,4 милиони Британци, или приближно 30% од воени стари мажи, се пријавиле доброволно на воена служба. Научниците верувале дека „размерот и природата на регрутирање во Велика Британија и Доминионите сугерирале на емоционалното вложување на нациите во војната“. Стефан Аудоин-Рузо ( [[:fr:Stéphane Audoin-Rouzeau|fr]]) и Анет Бекер напишале дека кампањата за масовна пропаганда, вклучително и она што тие го опишувале како „пораки што предизвикуваат [[вина]] и брутални пораки“, како што се „Тато, што правеше ТИ во Големата војна?“ не биле единствениот фактор што придонеслепридонеле за овие бројки за вработување, пишувајќи дека регрутерите „брзо одлучиле дека користењето на најновите форми на масовно рекламирање имало негативен ефект“. <ref>{{Наведена книга|title=14-18: Understanding the Great War|last=Audoin-Rouzeau|first=Stéphane|last2=Becker|first2=Annette|date=2014-12-23|publisher=Farrar, Straus and Giroux|isbn=978-1-4668-8778-7}}</ref>
 
Воените противници на тоа време го презирале постерот и неговата срамна порака. Роберт Смили, лидер на шкотскиот синдикат роден во Ирска, коосновач на Шкотската лабуристичка партија и близок пријател на антивоениот активист Кир Харди, рекол дека неговиот одговор на прашањето за малото девојче во објавувачот ќе бил, „Се обидов да ја запрам крвавата работа, мое дете“. <ref>{{Наведена книга|url=https://archive.org/details/isbn_9780618758289/page/151|title=To End All Wars: a Story of Loyalty and Rebellion|last=Hochschild|first=Adam|date=2011|publisher=Houghton Mifflin Harcourt|isbn=978-0-618-75828-9|location=New York|page=[https://archive.org/details/isbn_9780618758289/page/151 151]|url-access=registration}}</ref>
 
Воените противници на тоа време го презирале постерот и неговата срамна порака. Роберт Смили, лидер на шкотскиот синдикат роден во Ирска, коосновач на Шкотската лабуристичка партија и близок пријател на антивоениот активист Кир Харди, рекол дека неговиот одговор на прашањето за малото девојче во објавувачот ќе бил, „Се обидов да ја запрам крвавата работа, мое дете“. <ref>{{Наведена книга|url=https://archive.org/details/isbn_9780618758289/page/151|title=To End All Wars: a Story of Loyalty and Rebellion|last=Hochschild|first=Adam|date=2011|publisher=Houghton Mifflin Harcourt|isbn=978-0-618-75828-9|location=New York|page=[https://archive.org/details/isbn_9780618758289/page/151 151]|url-access=registration}}</ref>
 
== Поврзано ==
== Наводи ==
<references />
 
[[Категорија:Дела од 1915 година]]
[[Категорија:Културна историја на Првата светска војна]]

Прегледник