Разлика помеѓу преработките на „Балтословенски јазици“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лингвисти → јазичари (2))
с
 
}}
[[File:Slavic languages tree mk.svg|thumb|300px|right|Јазично стебло на балтословенските јазици.]]
'''Балтословенските јазици''' се група јазици составени од две големи [[Индоевропски јазици|индоевропски]] јазични групи, односно од [[Словенски јазици|словенските]] и [[Балтички јазици|балтичките јазици]]. Балтичките и словенските јазици споделуваат неколку јазичарички елементи кои не можат да се пронајдат кај останатите [[индоевропски јазици]], што посочува дека овие јазици имале еден ист развој и предок. Сепак, во научната јавност има поделба за тоа од која природа е врската меѓу овие јазици, односно некои јазичари тврдат дека оваа врска е генеолошка, а други тврдат дека тие заеднички карактеристики се како резултат на контактот на јазиците.<ref name=enc>{{Harvcoltxt|Young|2006}}</ref>.
 
Во науката се пробало да се реконструира [[прабалтословенски јазик|прабалтословенскиот јазик]], кој е директен потомок на [[праиндоевропски јазик|праиндоевропскиот јазик]]. Таквата реконструкција на овој хипотетичен јазик била извршена преку споредба и анализа на гласовите и акцентите на современите балтички и словенски јазици.<ref name=enc/>
3.809

уредувања

Прегледник