Разлика помеѓу преработките на „EMedicine“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Користење помеѓу специјалистите: Правописна исправка, replaced: два пати → двапати (2)
с (clean up, replaced: Јануари → јануари (2) using AWB)
с (→‎Користење помеѓу специјалистите: Правописна исправка, replaced: два пати → двапати (2))
== Користење помеѓу специјалистите ==
 
Во 2012 Volsky и сор. ги проценувале најчесто користените извори на интернет-информации од страна на јавноста, (1) идентификување на трите најчесто референцирани интернет-извори; (2) споредување на точноста на содржината на секој од трите извори и (3) утврдување на леснотијата на пристап за корисникот до секоја страница; и (4) информирање на лекарите и пациентите за квалитетот на достапните информации. Тие откриле дека Википедија, eMedicine и NLM/NIH MedlinePlus се најреферентни извори. За точноста на содржината, eMedicine достигна највисоки (84%; p <0.05), пред MedlinePlus (49%) и Википедија (46%). Највисоката стапка на грешки и пропусти по статија беше пронајдена во Википедија (0,98 ± 0,19), два патидвапати повеќе од еМедицине (0,42 ± 0,19; p <0,05). Грешките беа слични помеѓу MedlinePlus и двете eMedicine и Википедија. На рангирањето за кориснички интерфејс, кој го инкорпорира Flesch-Kincaid нивото за леснотија на читање и на Flesch лесно читање, MedlinePlus беше наједноставен за пристап на корисниците (4,3 ± 0,29). Тоа беше скоро два патидвапати поголемо од еМединица (2,4 ± 0,26) и нешто поголемо од Википедија (3,7 ± 0,3). Сите разлики биле значајни (p <0,05). Имаше 7 теми, за кои статиите не беа достапни на MedlinePlus. Тие заклучиле дека: "Познавањето на квалитетот на достапните информации на Интернет ги подобрува способностите на педијатриските отоларинголози да ги советуваат родителите. Највисоките резултати од веб-пребарувањата за педијатриски отоларинголошки дијагнози се Википедија, MedlinePlus и eMedicine. Онлајн информациите варираат во квалитет, со 46-84% согласност со тековните текстуални учебници. eMedicine има најточни, најсеопфатни содржини и најмали грешки, но е попроблематична да се чита и да пристапува. И Википедија и MedlinePlus имаат помала точност на содржината и повеќе грешки, меѓутоа MedlinePlus е наједноставна од сите за читање, на нивото од 9 степени.
 
Во 2012 година, Леравеј и Роџерс објавија структуриран преглед на статиите од списанијата кои се цитирале на Универзитетскиот колеџ за квалитет на животот за пациенти со рак на главата и вратот.

Прегледник