Разлика помеѓу преработките на „Селевкидско Царство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (7)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Партското царство → Партското Царство)
с (→‎top: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (7))
[[Податотека:Diadochen1.png|thumb|right|float|300px|Поделба на [[Македонската Империја]], формирана од [[Александар Македонски]].
{{legendлегенда|#787CAD|Кралство на [[Птоломеј I Сотир]]}}
{{legendлегенда|#50A249|Кралство на [[Касандар]]}}
{{legendлегенда|#C38833|Кралство на [[Лизимах]]}}
{{legendлегенда|#C3B933|Кралство на [[Селевк]]}}
Други држави
{{legendлегенда|#A361BD|[[Картагина]]}}
{{legendлегенда|#70A9BE|[[Стар Рим|Рим]]}}
{{legendлегенда|#85AB54|[[Грчки колонии]]}}
]]
'''Селевкидската империја''' ([[312 п.н.е.]] - [[63 п.н.е.]]) било империја во античкото време, т.е. едно од империите-наследнички на [[Македонската империја]] на [[Александар III Македонски]]. Ја основал [[Селевк I Победникот]], еден од генералите на Александар Македонски. Селевкидската Империја била главно сместена на Блискиот Исток, на врвот од својата моќ ги вклучувала [[Анадолија]], [[Левант]], [[Месопотамија]], [[Персија]], денешен [[Туркменистан]], планините [[Памир]] и делови од [[Пакистан]]. Била важен центар на [[хеленистичката култура]] во кој доминирале [[античките Македонци]], претежно во урбаните средини.<ref name=Brit>'''Britannica''','' Seleucid kingdom'', 2008, O.Ed.</ref>

Прегледник