Разлика помеѓу преработките на „Џерзиски ѓавол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 14 бајти ,  пред 10 месеци
с
Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
[[Податотека:Jersey Devil Philadelphia Post 1909.jpg|мини|alt=Илустрација на џерсиски ѓавол.|Илустрација на џерсиски ѓавол.]]
'''Џерзиски ѓавол''' ([[англиски јазик|англиски:]] ''Jersey Devil'') е легендарно суштество кое се појавува во [[Пајн Баренс]] во [[Њу Џерси]]. Честопати се опишува како летчко суштество кое има две нозе со копита. Сите воглавно зборуваат дека личи на кенгур со глава на јарец и дека има крилја, рогови, канџи и опашка. Луѓето кои го виделе зборуваат дека се движело многу брзо и дека ''неговиот врисок ја следува крвта''. Исто така се појавува и во Американскиот фолклор. <ref>''The Jersey Devil'', by James F. McCloy and Ray Miller, Jr., Middle Atlantic Press. ISBN 0-912608-11-0</ref><ref>{{cite web|url=http://www.pinelandsalliance.org/history/devil/ |title=The Jersey Devil & Pine Barrens Folklore - New Jersey Pine Barrens - Pinelands Preservation Alliance |publisher=Pinelandsalliance.org |accessdate = 4. 1. 2014.}}</ref>.
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
{{CommonscatРизница-врска|Jersey Devil|Џерзијски ђаво}}
* [http://www.njdevilhunters.com The Devil Hunters: The Official Researchers of The Jersey Devil]
* [http://skeptoid.com/episodes/4282 The Jersey Devil: This creature has been haunting New Jersey for nearly 300 years. From whence did it come?]

Прегледник