Џерзиски ѓавол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илустрација на џерсиски ѓавол.
Илустрација на џерсиски ѓавол.

Џерзиски ѓавол (англиски: Jersey Devil) е легендарно суштество кое се појавува во Пајн Баренс во Њу Џерси. Честопати се опишува како летчко суштество кое има две нозе со копита. Сите воглавно зборуваат дека личи на кенгур со глава на јарец и дека има крилја, рогови, канџи и опашка. Луѓето кои го виделе зборуваат дека се движело многу брзо и дека неговиот врисок ја следува крвта. Исто така се појавува и во Американскиот фолклор.[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Jersey Devil, by James F. McCloy and Ray Miller, Jr., Middle Atlantic Press. ISBN 0-912608-11-0
  2. „The Jersey Devil & Pine Barrens Folklore - New Jersey Pine Barrens - Pinelands Preservation Alliance“. Pinelandsalliance.org. Архивирано од изворникот на 2013-12-04. Посетено на 4 јануари 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]