Разлика помеѓу преработките на „Муслимански свет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Историјат: Јазична исправка, replaced: општествена институција → општествена установа using AWB
с (Стилска исправка, replaced: Централна Азија → Средна Азија (3) using AWB)
с (→‎Историјат: Јазична исправка, replaced: општествена институција → општествена установа using AWB)
== Историјат ==
 
Муслиманската историја ја вклучува историја на исламската вера како религија и како општествена институцијаустанова. Историјата на Исламот се појавија во Арабија со првите рецитали на исламскиот пророк [[Мухамед]] на [[Куран]]от во 7 век. Според Рашидун и Умјадс, на Калифатот се развиваа рапидно и географски проширувања на муслиманската моќ и надвор од Арапскиот Полуостров во форма на голема Муслиманска империја со површина од влијанието што протегало од северозападна Индија, во Средна Азија, Блискиот Исток, Северна Африка, јужна Италија, и на Пиринејскиот полуостров, на Пиринеите.
Во текот на поголемиот дел од дваесеттиот век, Исламскиот идентитет и доминација на исламот за политички прашања веројатно е зголемена во текот на почетокот на дваесет и првиот век. Брзо растечките западни интереси во Исламските региони, на меѓународните конфликти и глобализацијата се промени влијанието на исламот на светот во современата историја.
 

Прегледник