Разлика помеѓу преработките на „Муслимански свет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Аниконизам и Арабеска: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Северо-Запад → северозапад using AWB)
с (→‎Аниконизам и Арабеска: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
Ниту едно од Исламските визуелни слики или цртежи на Бога не значи дека постојат поради тоа што се верува дека таквите уметнички претстави можат да доведат до идолопоклонство. Покрај тоа, Муслиманите веруваат дека Бог е бестелесен, правејќи ги било кои два или три-димензионални претстави невозможни.
Наместо тоа, муслиманите го опишуваат Бог со имиња и атрибути кои, според Исламот, тој ги открил низ неговата творба. Сите, освен една сура од Кур `анот започнува со фразата" Во името на Бога, на добротворното, Милостивиот ". Слики на Мухамед се исто така забранети. Таквите аниконизми и иконокластика, исто така, може да се најде во еврејските и некоја христијанска теологија.
Исламската уметност често донесува употребата на геометриски или растителни цветни дизајни во повторување познат како арабеска. Таквите дизајни се многу не претставителни, така како исламот забранува претставување претстави така се наоѓа во пред-Исламските пагански религии. И покрај тоа, постои присуство на описната уметност во некои муслимански општества, особено на минијатурен стил станаа познати во Персија и под ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство, во која не се вклучени само слики на луѓе и животни, но, исто така, претстави на куранските приказни и Исламските традиционални приказни.
Друга причина зошто исламската уметност обично е апстрактен е да ја симболизираат трансцеденцијата, неделива и бесконечна природа на Бога, целта е да се постигне преку арабеска. Исламската калиграфија е сеприсутна декорација во исламската уметност, и обично се изразува во форма на куранските стихови.
 

Прегледник