Разлика помеѓу преработките на „Американски долар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{внимание}}
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Infobox Currency
| image_1 =USDnotes.jpg
}}
 
'''Американски долар''' е официјалната [[валута]] на [[САД]]. Американскиот долар, исто така, е во широка употреба како резервна валута надвор од САД. Во моментов, издавањетоИздавањето на валутата е под контрола на Федералната[[Федерален Банкарезервен систем|Федералниот резервен систем на САД]]. Најчесто користен симбол за американскиот долар е знакот долар ($)., додека Кодоткодот ISO 4217 за американскиот долар е ''USD''. Американскиот долар исто така се обележува како US$ од страна на [[Меѓународен Монетарен Фонд|Меѓународниот Монетарен Фонд]]. Исто така, банкнотата не се печати на [[хартија]] (од дрво, целулоза) туку од специјално изработени листови од [[памук]].
 
[[Податотека:US_$1_obverse.jpg|thumb|лево|250п|Американски долар]]

Прегледник