Разлика помеѓу преработките на „Стадион Фејенорд“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
Стадион на Фејенорд, ([[Холандски језик|хол.]] ''Feijenoord Stadion'')  попознат по прекарот Де Kuip (Када), е фудбалски стадион во [[Ротердам]], [[Холандија]]. Тој билабил изграден во 1937 година, и бил именуван по градската област "Фејенорд" во Ротердам, додека фудбалскиот клуб [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], дури во 1973 година, го сменил своето име.
 
Стадионот во 1949 година имал капацитет од 64.000 седишта, до 69.000 седишта. Денес, капацитетот на стадионот е предвиден за 51.177 гледачи.
 
Стадионот го користи фудбалскиот клуб Фејенорд, еден од најсилните клубови во Холандија. Исто така, тој долго време бил дом стадион на холандската фудбалска репрезентација, како и домаќин на повеќе од 150 меѓународни натпревари, првиот од нив бил одигран против [[Белгија]], на 2 мај, 1937 година Покрај тоа, рекордни девет [[УЕФА]] финални натпревари се одиграни на овој стадион. Последниот од нив, одигран во 2002 година, во финалето на Купот на УЕФА, каде Фејенорд (патем како домаќин) ја порази Борусија од [[Дортмунд]] со резултат од 3: 2.
 
Во 2000 година, на стадионот се одигра финалето на [[Европското првенство во фудвалфудбал 2000|Европското првенство]] во фудбал одршано во Белгија и Холандија, каде што [[Фудбалска репрезентација на Франција|Франција]] ја порази [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]] во продолженијата. [1]
 
Во моментов се дизајнира нов стадион за Фејенорд. Веќе го доби прекарот "De Nieuwe Kuip", иli Noviot De Kuip,при што ќе биде само неколку стотини метри од сегашниот стадион и ќе има капацитет од околу 80.000 до 100.000 седишта. [2]
13.216

уредувања

Прегледник