Разлика помеѓу преработките на „Мите Грозданов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 220 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
| деца =
}}
'''Мите Грозданов''' е познат македонски глумец. Тој е роден на [[14 декември]] [[1943]] година во [[Струмица]]. Веднаш по дипломирањето на Театарската Академија во [[Белград]], станува дел од [[Драмски театар Скопје|Драмскиот театар Скопје]], а една година подоцна, во [[1968]] година го добива највисокото театарско признание во [[Југославија]] „''Златен ловоров венец''“ за главната улога во претставата „Партитура за еден Мирон“ од [[Коле Чашуле]].
 
'''Мите Грозданов''' (роден на {{роден на|14|декември|1943}} во {{роден во|Струмица}}) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.
Во својата театарска дејност се истакнува со мошне сензибилна фактура, залагајќи се секогаш со максимална лична креативност и сценска еластичност. Го негува рецитирањето, а во неговит репертоар се наоѓаат и неколку монодрамски остварувања. Своевремено, своите режисерски амбиции ги остваруваше со драмските аматери на КУД „Јосиф Јосифовски“ од [[Гевгелија]].
 
== Биографија ==
 
'''Мите Грозданов''' е познат македонски глумец. Тој е роден на [[14 декември]] [[1943]] година во [[Струмица]]. Веднаш по дипломирањето на Театарската Академија во [[Белград]], станувастанал дел од [[Драмски театар Скопје|Драмскиот театар Скопје]], а една година подоцна, во [[1968]] година го добивадобил највисокото театарско признание во [[Југославија]] „''Златен ловоров венец''“ за главната улога во претставата „Партитура„''Партитура за еден Мирон“Мирон''“ од [[Коле Чашуле]].
 
Во својата театарска дејност се истакнуваистакнал со мошне сензибилна фактура, залагајќи се секогаш со максимална лична креативност и сценска еластичност. Го негува рецитирањето, а во неговит репертоар се наоѓаат и неколку монодрамски остварувања. Своевремено, своите режисерски амбиции ги остваруваше со драмските аматери на КУД „Јосиф Јосифовски“ од [[Гевгелија]].
 
Од декември 2008 е пензионер, после деценискиот работен век во Драмскиот театар во Скопје. Еден од неговите најзначајни проекти е режирањето на претставата "Стрниште затвор за жени", во која што главната улога ја игра актерката Николина Василевска а во неа се појавува и доајенот на македонското глумиште Соња Каранџуловска.
 
==Надворешни врски==
*[http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=7DF81CB02FCB9747AF9218F64B2699B0 Драмски го испраќа Мите Грозданов во пензија], Утрински весник, број 2869, вторник, 23 декември 2008
* {{IMDb name|0344133}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Грозданов, Мите}}
{{Никулец за биографија}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Грозданов}}
[[Категорија:Македонски глумци]]
[[Категорија:Глумци од Струмица]]
[[Категорија:Родени во Струмица]]
[[Категорија:Родени во 1943 година]]

Прегледник