Војводство Тирингија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Тиверополник ја премести страницата Ландгрофовија Тирингија на Војводство Тирингија)
Нема опис на уредувањето
 
Тирингија станала ландгрофовија во [[1130]] година. По исчезнувањето на владејачката Лудовиншка линија на грофови во [[1247]] и војната за Тирингија (1247–1264), западната половина станала независна под името „[[Хесен]]“, никогаш потоа не станала дел од Тирингија. Поголемиот дел од преостанатиот дел на Тирингија преминал под владение на ветинската династија од соседното [[Грофство Мајсен]], зачетникот на подоцнежниот [[Изборно Кнежество Саксонија|Електорат]] и [[Кралство Саксонија]]. Со поделбата на династијата Ветин во [[1485]] година, Тирингија преминала под владение на делот Ернестин од семејството, која потоа била поделена на голем број помали држави, според саксонската традиција на поделба на наследството помеѓу машките наследници. Овие биле „саксонски војводства“, составени помеѓу другите од државите [[Саксо-Вајмар]], [[Саксо-Ајзенах]], [[Саксо-Јена]], [[Саксо-Мајнинген]], [[Саксо-Алтенбург]], [[Саксо-Кобург]] и [[Саксо-Гота]]; Тирингија главно останала како географска областа.
 
 
[[Категорија:Земји во Светото Римско Царство]]
[[Категорија:Поранешни држави во Европа]]
[[Категорија:Војводство Тирингија| ]]

Прегледник