Разлика помеѓу преработките на „Романска кирилица“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 49 бајти ,  пред 5 години
исто така познат како: стари Молдавската азбука
(Категорија:Молдавски јазик)
(исто така познат како: стари Молдавската азбука)
'''Романската кирилична азбука''' (стари Молдавската азбука) била азбука која ја користел [[Романски јазик|романскиот јазик]] пред [[1860]] или [[1862]] година кога била заменета со [[Романска азбука|романската латинична азбука]] иако кириличната верзија се користела сè до некаде [[1920]] година. Оваа азбука не е иста со [[Молдавска азбука (кирилица)|молдавската кирилична азбука]].
 
== Азбука ==
189

уредувања

Прегледник