Затвор: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 578 бајти ,  пред 6 години
дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
(викификација)
(дополнување)
==Затворите во Македонија==
Во Македонија постојат повеќе затвори, односно казнено-поправни домови (КПД), како што се нарекуваат во официјалната терминологија, чиј вкупен капацитет изнесува 2.026 лица во затворскиот дел и 450 во притворските одделенија. Според големината, најголем затвор е КПД [[Идризово]] чиј капацитет изнесува 1.094 лица, а потоа следуваат следниве затвори: КПД [[Штип]] со капацитет од 210 лица; затвор [[Скопје]] со капацитет од 128 лица во затворскиот дел и 310 лица во притворските одделенија; затвор [[Куманово]] со капацитет од 178 лица во затворскиот дел и 48 лица во притворските одделенија; затвор [[Прилеп]] со капацитет од 85 лица во затворскиот дел и 16 лица во притворските одделенија; КПД од отворен тип [[Струга]], со капацитет од 60 лица; затвор [[Тетово]], со капацитет од 48 лица во затворскиот дел и 24 лица во притворските одделенија; затвор [[Битола]], со капацитет од 60 лица во затворскиот дел и 22 лица во притворските одделенија; затвор [[Струмица]], со капацитет од 62 лица; затвор [[Гевгелија]], со капацитет од 43 лица во затворскиот дел и 12 лица во притворските одделенија; отворено одделение во [[Крива Паланка]], со капацитет од 23 лица; и малолетнички затвор [[Охрид]], со капацитет од 35 лица во затворскиот дел и 18 лица во притворските одделенија. Покрај овие затвори, постои и воспитно-поправен дом во Тетово со капацитет од 43 лица. Притоа, во [[2014]] година, во македонските затвори биле сместени 2.976 осудени лица и 401 притворено лице.<ref>Влатко Стојановски, „ДПМНЕ и спречија амнестија со закон за да помилуваат и убијци преку Иванов!“, ''Фокус'', број 1058, 15.1. 2015, стр. 22.</ref>
 
==Затворот како тема во уметноста и во популарната култура==
Затворот се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Од затворот“ - песна на францускиот поет [[Пол Верлен]].<ref>Пол Верлен, ''Есенска песна''. Скопје: Македонска книга, 1987, стр. 61.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}

Прегледник