Разлика помеѓу преработките на „Шемси Ахмед-паша“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.589 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox Officeholder
| honorific-prefix = [[Шемси ]]
| name = Ахмед
| honorific-suffix = [[Паша]]
| image =
| caption =
| office1 = [[Голем везир|Голем везир на Османлиската империја]]
| monarch1 = [[Селим I|Селим I]]
| term_start1 = 1579
| term_end1 = 1580
| predecessor1 = [[Мехмед Паша Соколовиќ]]
| successor1 = [[Лала Кара Мустафа Паша]]
| office2 =
| monarch2 =
| term_start2 =
| term_end2 =
| predecessor2 =
| successor2 =
| office3 =
| monarch3 =
| term_start3 =
| term_end3 =
| predecessor3 =
| successor3 =
| office4 =
| monarch4 =
| term_start4 =
| term_end4 =
| predecessor4 =
| successor4 =
| succeeding =
| birth_date = 1492
| birth_place =
| death_date = 1580
| death_place = Отомански Константинопол
| nationality = [[Османлии|Отоман]]
| blank1 =
| data1 =
| party =
| spouse =
| relations =
| children =
| residence =
| alma_mater =
| occupation =
| profession =
| religion = [[ислам]]
| signature =
| website =
| footnotes =
}}
'''Семиз Ахмед Паша''' (роден во {{роден на|||1492}} - {{починал на|28|април|1580}} во {{починал во|Отомански Константинопол}}) бил османлиски државник и Голем везир на империјата во периодот од 1579 до 1580 година.
 

Прегледник