Разлика помеѓу преработките на „Бозон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Бозон''' — вид [[фундаментална честичка]] која претставува дел од симетрично составените [[квантна механика|квантни]] состојби. За нив важи [[Бозе-Ајнштајнова статистика|Бозе-Ајнштајновата статистика]]. Бозоните се честички со цел спин, за разлика од [[фермион]]ите кои имаат половен спин.
 
Името го добиле според [[Индија|индискиот]] физичар [[СатјендранатШатјендранат Бозе]].
 
Бозони се следниве честички:

Прегледник