Царев Врв: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Царев Врв''' е [[планински врв]] на [[Осоговските Планини]] во [[Република Македонија]], висок 2076 метри. Познат е и според неговиот [[турски јазик|турски]] назив ''Султан Тепе''.
 
== Правци за искачување ==
 
==Правци за искачување==
На Царев врв можете да се искачите од две страни: од [[Крива Паланка|кривопаланечкиот]] манастир [[Св. Јоаким Осоговски]] и од [[Кочанско]] преку [[Пониква]].<ref>[http://www.mkdmount.org/planini/planini2.html ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА, ОСОГОВСКИ ПЛАНИНИ, www.mkdmount.org] </ref>
 
Од Пониква патеката за Царев врв продолжува по широкиот колски пат со една кратенка кај бачилото поранешната земјоделска задруга “Галеб“ - [[Тркање (село)|Тркање]], некаде половина час пред врвот се напушта широкиот пат (десно) и се оди по ливади. Патеката е добро маркирана. Во вториот дел од патеката треба да се внимава на раскрсниците, бидејќи ги има доста. За овој дел од патеката ви се потребни 5 часа.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
<references/>
 
 
 
[[Категорија:Планински врвови во Република Македонија|Царев Врв]]

Прегледник