Разлика помеѓу преработките на „Ороци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 38 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 5 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8426825 (translate me))
с
|poptime= 360 (проц.)
|popplace={{flagicon|RUS}} [[Русија]], [[Сахалинска област]]: 346 (2002) <BR/> {{flagicon|JPN}} [[Јапонија]], [[Хокаидо]]: околу 20 (1989)
|langs= [[орокскиорочки јазик|орокскиорочки]], [[руски јазик|руски]], [[јапонски јазик|јапонски]]
|rels=[[шаманизам]], [[православие]]
|related= [[АинуАјни]], [[тунгуски народи]]
}}
 
'''Ороците''' ([[руски]]: ''Ороки'', [[орокскиорочки јазик|орокскиорочи]]: ''ulta, ulcha'') се [[Тунгуски народи|тунгуски народ]] кој живее во [[Русија]], поточно во [[Сахалинска област|Сахалинската област]]. ОрокскиотОрочкиот јазик припаѓа во групата на јужни [[тунгуски јазици]] и истиот не е пишан јазик. Според рускиот попис од 2002 година, во државата имало околу 346 Ороци.
 
==Етимологија==
Името на Ороците потекнува од зборот „оро“ што значи „домашен северен елен“. Исто потекло и значење има и орокскиторочкиот збор „улта“.<ref name=KolM>{{harvnb|Kolga|2001|pp=281–284}}</ref> Често, Ороците, Орочите и Удегејците се нарекуваат [[Орочи]].
 
== Наводи==

Прегледник