Ороци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ороци
Ульта

Група Ороци
Вкупен број
360 (проц.)
Подрачја со значајно население
Русија Русија, Сахалинска област: 346 (2002)
Јапонија Јапонија, Хокаидо: околу 20 (1989)
Јазици
орочки, руски, јапонски
Вероисповед
шаманизам, православие
Сродни народи
Ајни, тунгуски народи

Ороците (руски: Ороки, орочки: ulta, ulcha) се тунгуски народ кој живее во Русија, поточно во Сахалинската област. Орочкиот јазик припаѓа во групата на јужни тунгуски јазици и истиот не е пишан јазик. Според рускиот попис од 2002 година, во државата имало околу 346 Ороци.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името на Ороците потекнува од зборот „оро“ што значи „домашен северен елен“. Исто потекло и значење има и орочкиот збор „улта“.[1] Често, Ороците, Орочите и Удегејците се нарекуваат Орочи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kolga 2001, стр. 281–284

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Kolga, Margus (2001), „Nivkhs“, The Red Book of the Peoples of the Russian Empire, Tallinn, Estonia: NGO Red Book, ISBN 9985-9369-2-2
  • Shternberg, Lev Iakovlevich; Grant, Bruce (1999), The Social Organization of the Gilyak, New York: Американски природонаучен музеј, ISBN 0-295-97799-X
  • Suzuki, Tessa Morris (1998), „Becoming Japanese: Imperial Expansion and Identity Crises in the Early Twentieth Century“, Во Minichiello, Sharon (уред.), Japan's competing modernities: issues in culture and democracy, 1900-1930, University of Hawaii Press, стр. 157–180, ISBN 9780824820800
  • 上原善広 [Suzuki Tetsuo], „「平和の島」が「スパイの島」に [From "Peace Island" to "Spy Island"]“, Kodansha G2, 4 (2), Архивирано од изворникот на 2016-03-03, Посетено на 2012-01-22
  • Weiner, Michael (2004), Race, Ethnicity and Migration in Modern Japan: Imagined and imaginary minorities, Taylor and Francis, ISBN 9780415208574

Надворешни врски[уреди | уреди извор]