Разлика помеѓу преработките на „Северна Ирска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 929 бајти ,  пред 7 години
с
с (Bot: Migrating 119 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q26 (translate me))
Северна Ирска го формира Обединетото Кралство заедно со [[Англија]], [[Велс]] и [[Шкотска]]. Таа е единствена од четирите земји од Обединетото Кралство што не се наоѓа на островот Велика Британија туку на [[островот Ирска]]. Северна ирска има свои закони, пари и внатрешна организација. Но кога се работи за меѓународни збиднуванја е суверена земја само Велика Британија. Во Северна Ирска се зборува [[англиски]] и [[ирски]]. Главен и најголен град на Северна Ирска е [[Белфаст]]. Во Белфаст живеат околу 280.000 жители. Единствениот меѓународен аеродром од Северна Ирска се наоѓа кај главниот град Белфаст. Тој е еден од 11-те меѓународни аеродроми во Обединетото Кралство. Северна Ирска се наоѓа на [[Атлантскиот океан]] и на три мориња. Таа се граничи со [[Република Ирска]]. Број на населението во Северна Ирска изнесува 1,7 милиони жители. Густината на населението изнесува 120 жители на километар квадратен. Северна Ирска има атланска клима, на запад паѓа околу 2030 mm дожд, на југ и на југоисточниот дел паѓа околу 760-1010 mm годишно. Пролетта е најсува, а летото и зимата се најводени периоди во годината. Во зима скоро никогаш не врне снег. Просечната температура од април до септември изнесува околу 18 степени.
 
== Административна поелба ==
== Градови во Северна Ирска ==
{{Главна|Административна поелба на Северна Ирска}}
{{Превод}}
Градови:
• Antrim, Armagh
• Ballycastle, Ballyclare, Ballymena, Ballymoney, Ballynahinch, Banbridge, Bangor, Belfast
• Carrickfergus, Carryduff, Coalisland, Coleraine, Comber, Cookstown, Craigavon
• Derry, Donaghadee, Downpatrick, Dromore, Dundonald, Dungannon
• Enniskillen
• Holywood
• Kilkeel
• Larne, Limavady, Lisburn, Lurgan
• Magherafelt
• Newcastle, Newry, Newtownabbey, Newtownards
• Omagh
• Portadown, Portrush, Portstewart
• Randalstown
• Strabane
• Warrenpoint
 
 
 
 
 
 
 
Број на жители во најпознатите градови во Северна Ирска
Градови:
• Главен град: Belfast (280.000 жители).
• Други градови:
o Newtownabbey (25 000 - 100 000 жители)
o Ballymena (25 000 - 100 000 жители)
o Londonderry of Derry (80 000 - 90 000 жители)
o Coleraine (< 25 000 жители)
o Omagh (< 25 000 жители)
o Enniskillen (< 25 000 жители)
{{никулец}}
 
[[Категорија:Северна Ирска| ]]

Прегледник