Тони Зен: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 166 бајти ,  пред 9 години
с (Отстрането уредувањето на 78.157.8.181 (разговор), вратено на последната верзија на Frigotoni)
 
== Кариера ==
Говедооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооо е тонииииииии
 
Под влијание на американскиот хип-хоп, кон крајот на 90-тите години Тони (со уметничко име '''Тони Монтана''') почнува да се занимава со рап музиката. Активен е во неговата прва група „105“, снимајќи демо снимки достапни само на хип-хоп програмата на скопското радио [[Канал 103]].
Во 2002 година заедно со [[DJ Чваре]] ја оформува групата Урбана Димензија, а со тоа почнува попрофесионално да се занимава со рап музиката. Во меѓувреме Тони своето уметничко име од Тони Монтана го менува во Тони Зен Настапуваат на бројни настани во Македонија од кои се издвојува Street Beats Festival (хип-хоп вечер на [[Таксират]] 2005), како предгрупа на [[Jeru Da Damaja]], [[Afu Ra]], [[Guru]] и [[Edo Maajka]]. Тони Зен како соло артист, а и како член на Урбана Димензија работи на повеќе проекти во блиска соработка со [[Единствена Опција]], [[Мартин Србиновски]], Бојана и Бисера ([[Gemini]]), [[Тамара Тодевска]], [[Роберт Билбилов]], [[Јован Јованов]] и други.
Анонимен корисник

Прегледник