Разлика помеѓу преработките на „Телевизија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.049 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Менува nv:Níłchʼį naalkidínv:Níłchʼi naalkidí)
с
* 1991 г.-Хај-вижн, телевизија со висока дефиниција, осум часа на ден ја емитува јапонската NHK.
* 1999 г.-Дигиталната ТВ овозможува значително зголемување на бројот на канали.
 
Social aspects and effects on children
Main article: Social aspects of television
== Улога во социјализацијата и промени кај децата ==
 
Телевизијата изигра важна улога во социјализацијата во 20-тиот и 21-виот век. Има многу истражувања во кои телевизијата е внесена како причина , вклучувајќи го насилството предизвикано од содржината на медиумите.
 
== Промени кај околината ==
 
Во време кога старите [[CRT]] телевизори содржат големо количество на олово , додека новите [[LCD]] и плазма телевизори содржат жива , има голема загриженост за отпадот од отфрлените вакви уреди но и зголемената потребна од електрична енергија.
 
 
62

уредувања

Прегледник