Разлика помеѓу преработките на „Прва фудбалска лига на Хрватска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
'''Првата Хрватска Фудбалска лига''' или '''Прва ХНЛ''' ({{lang-hr | Прва Хрватска nogometna liga}}), поради спонзорски причини '''MaxTV Прва Лига''', е [[фудбал]]ска лига од највисок ранг во [[Хрватска]] , основана во 1992 година. Победникот се квалификува за [[УЕФА Лига на шампиони|Лига на Шампионите]]. [[ФК Динамо Загреб | Динамо Загреб]] е сегашен шампион, откако ја освои својата шеста по ред титула во сезоната 2010-2011, и се најуспешниот клуб со 13 титули во целост, по што следи тимот на [[ФК Хајдук Сплит | Хајдук Сплит]] со 6 титули.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
==Победници==
;Клуч
;Key
{| class="wikitable"
|-

Прегледник