Разлика помеѓу преработките на „Капан ан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 8 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Капан ан е тип на градски [[ан]]. Името го добил спред големиот јавен [[кантар]] ([[Арапски јазик|арапски]]: ''kabban'') кој бил сместен во анот или пред неговите порти и на кој била мерена увезената [[стока]]<ref>''Капан ан во Скопје, „Гласник на ИНИ“, бр. 3, Скопје, 1976''</ref>.
 
Неговата површина изнесува 1,086 м<sup>2</sup>. Анот има два влеза, [[приземје]] и [[кат]]. Има вкупно 44 простории кои служеле за сместување на патниците и трговците со нивните [[карван]]и. [[Штала]]та за добитокот се наоѓала на источната страна на анот. Делот од чаршијата околу анот била наречена [[Капан чаршија]], а чешмата пред неговиот влез [[Капан чешма]]<ref>''Ayverdi Ekrem Hakki, Avrupa’da Osmanlx Mimarx Eserleri. Yugoslavya, lll cild, 3. kitab, Istanbul, 1981''</ref>.
 
По [[Скопски земјотрес 1963|земјотресот од 1963 година]], целосно е обновен во периодот од [[1971]] до [[1973]] година. Денес во него се сместени [[занаетчиство|занаетчии]], [[трговија|трговци]] и [[угостителство|угостители]].

Прегледник