Разлика помеѓу преработките на „Долмабахче“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 247 бајти ,  пред 9 години
Во оваа сала се одржувале церемонии од најразличен вид, како политички така и од религиозен карактер.
== Images Слики==
<center>
{| class=wikitable
|-
|[[ImageПодатотека:Dolmabahçe Palace.jpg|thumb|center|AerialПоглед viewкон of the palaceпалатата]]
|[[ImageПодатотека:Dolmabahce Palace plan.svg|thumb|center|PlanПлан ofна Dolmabahçe Palaceпалатата]]
|[[ImageПодатотека:Dolmabahce Sarayi.jpg|thumb|center|100px|FountainФонтана insideво theдворот gardenна палатата]]
|-
|[[ImageПодатотека:Ambassador Hall Dolmabahce March 2008panoc.jpg|thumb|center|TheАмбасадорска Ambassador's Hallсала (''Süfera Salonu'')]]
|[[ImageПодатотека:Ceremonial hall Dolmabahce March 2008 pano2b.jpg|thumb|center|TheЦеремонијална Ceremonial Hallсала (''Muayede Salonu'')]]
|[[ImageПодатотека:DolmabahceMainGate.JPG|thumb|center|TheПортата Gateна of the Sultanсултанот]]
|-
|[[ImageПодатотека:قصر يلدز.JPG|thumb|center|ViewПоглед from theод [[BosphorusБосфор]]]]
|[[FileПодатотека:DolmabahcefromBosphorus.jpg|thumb|center|ViewПоглед from theод [[BosphorusБосфор]]]]
|[[FileПодатотека:Dolmabahçe Palace on the Bosphorus in Istanbul.jpg|thumb|ViewПоглед from theод [[BosphorusБосфор]]]]
|}
</center>
 
== Видете исто така ==
* [[Турција]]

Прегледник