Алберт Сониксен: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 79 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Во 1911 година, Алберт Сониксен бил претставник на [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]] во [[САД]], заедно со Ичко Димитров прават неуспешен обид да набават митралези за внатрешноста на Македонија <ref>[http://bgarmy.eamci.bg/Scripts/isapiVWB.dll/theme?THEMEID=87919 Искрен Азманов. „Солунският революционен комитет“, вестник „Българска армия“]</ref>. Кон крајот на [[Првата светска војна]], Алберт Сониксон бил поканет од владата на [[САД]] да напише извештај за македонското население. По војната продолжил да се интересира за судбината на Македонија.
 
Алберт Сониксен умrel на 15 август 1931 година.
 
== Извори ==

Прегледник