Прејди на содржината

Бастион: Разлика помеѓу преработките

Додадени 13 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница: {{otheruses}} [[Image:Markovi kuli-vodno.jpg.jpg|thumb|right|250px|Триаголен бастион (најлево) на [[Маркови Кули (Водно)|Марк...)
 
Нема опис на уредувањето
{{otheruses}}
[[Image:Markovi kuli-vodno.jpg.jpg|thumb|right|250px|Триаголен бастион (најлево) на [[Маркови Кули (Водно)|Маркови Кули]], [[Водно]], [[Скопје]]]]
[[Слика:Neuitalienische Manier.png|thumb|right|250px|Бастион од втората половина на XVI век во италијански манир, конструиран за борба со топови]]
'''Бастион''' е градба издадена нанадвор од главното обѕидие на едно [[утврдување]], сместено на аголот на два прави [[ѕид]]а. По облик е остра, приспособена за активна одбрана на [[тврдина]]та. Бастионот им дава можност на бранителите да покриваат соседни бастиони и [[ѕидина|ѕидини]] со [[одбрамбен оган]].
Бастионите се конструирани за што поголем опсег (видокруг) за напад врз непријателот. Пред тоа утрврувањата не можеле да се бранат на поголем домет. Бастионот го решил овој проблем со тоа што на него се користеле [[топ]]ови за покривање на [[пушкарница|пушкарниците]], додека друг топ можел да ги напаѓа надојдените едници фронтално.
 
{{seealso|ГрадобранБастионска тврдина}}
 
==Типови==