Разлика помеѓу преработките на „Американски долар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: pt:Dólar dos Estados Unidos)
с
'''Американски долар''' е официјалната [[валута]] на [[САД]]. Американскиот долар исто така е во широка употреба како резервна валута надвор од САД. Во моментов, издавањето на валутата е под контрола на Федералната Банка на САД. Најчесто користен симбол за американскиот долар е знакот долар ($). Кодот ISO 4217 за американскиот долар е USD. Американскиот долар исто така се обележува како US$ од страна на [[Меѓународен Монетарен Фонд|Меѓународниот Монетарен Фонд]]. Исто така банкнотата не се печати на хартија (од дрво, целулоза) туку од специјално изработени листови од памук.
[[Податотека:US_$1_obverse.jpg|thumb|лево|250п|Американски долар]]
 
{{Девизен курс|USD}}
 
{{Никулец од областа на економијата}}

Прегледник