Бабуна (река): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 259 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Image:Babuna-River-Azot.jpg|thumb|200px|Реката Бабуна]]
 
'''Реката Бабуна''' извира под врвот [[Солунска Глава]] на планината [[Јакупица]]. Има должина од 62 километри. Има живописна клисуреста челенка, делумно клисуресто речно корито, мали водопади во нејзиниот горен тек. Се храни со вода од поголем број на притоки.
 
{{Commons|Category:Babuna River}}
 
<gallery>
слика:Римски мост на Бабуна во Богомила 6532.jpg|Римски мост на реката [[Бабуна]] на влезот од селото
слика:Babuna-River-Azot.jpg|Реката Бабуна, сликана од патот Богомила - Папрадиште
</gallery>
 
{{никулец}}
 

Прегледник