Сојузен архив на Швајцарија

Координати: 46°56′25.61″N 7°26′47.43″E / 46.9404472° СГШ; 7.4465083° ИГД / 46.9404472; 7.4465083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зградата на Сојузниот архив на Швајцарија.

Сојузен архив на Швајцарија (германски: Schweizerisches Bundesarchiv, француски: Archives fédérales suisses) — државен архив на Швајцарија од сојузно значење.

Архивот е основан во 1798 г. по создавањето на Хелветската Република. Сместен е во Берн и работи по Сојузниот закон за архивирање.[1] Во 2013 г. во него се чувале 60 км печатен материјал и 15 терабајти дигитални документи.

Покрај сојузниот архив, секој кантон во земјата има свој архив.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

46°56′25.61″N 7°26′47.43″E / 46.9404472° СГШ; 7.4465083° ИГД / 46.9404472; 7.4465083