Сорока

Координати: 48°10′N 28°18′E / 48.167° СГШ; 28.300° ИГД / 48.167; 28.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сорока
Soroca
Тврдина Сорока
Сорока is located in Молдавија
Сорока
Сорока
Координати: 48°10′N 28°18′E / 48.167° СГШ; 28.300° ИГД / 48.167; 28.300
Држава Молдавија
ОкругСорока
Управа
 • ГрадоначалникВиктор Сау
Надм. вис.&1000000000000004500000045 м
Население (јануари 2011)
 • Вкупно37,400
Пошт бр.MD-3001
Повик. бр.+373 230
Мреж. местоPrimăria Soroca

Сорока (молдавски: Soroca, руски: Сороки, украински: Сороки, полски: Soroki, јидиш: סאָראָקע Soroke) — град во Молдавија. Градот се наоѓа на реката Днестар на околу 160 км оддалеченост од Кишињев.

Население[уреди | уреди извор]

Во 2004 година градот имал население од 28.362 жители, во 1989 година имал 42.225 жители и во 1979 имал 31.831 жител.[1] 15,351 (1897) [2]

Градот имал значително ромско малцинство и поради тоа се нарекува „ромски главен град во Молдавија“.[3]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]