Соларник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соларник покрај сад со бибер и шеќер

Соларник[1][2] или солница[3][4] — мал сад наменет за чување сол. На врвот од садот се наоѓаи дупчесто капаче кое го олеснува и ограничува солењето на храната.

Соларниците можат да бидат изработени од различни материјали, вклујучувајќи пластика , стакло, метал, и керамика .[5] Соларниците влегле во широка употреба после воведување на агенсите за спречавање на згрутчување на солта во 1920.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „соларник“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „соларник“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „солница“Дигитален речник на македонскиот јазик
  4. „солница“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  5. Longenecker, E.Z. (1970) "Using the Slush Casting Method to Make Salt and Pepper Shakers." School Shop. 29(6) pp. 56.
  6. Derek Workman (23 јануари 2012). „Would You Like Some Salt and Pepper? How About 80,000 Shakers' Worth?“. Smithsonian magazine. Smithsonian Institution. Архивирано од изворникот на 2013-05-06. Посетено на 31 март 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]