Прејди на содржината

Слободно скијање на Зимските олимписки игри 2010 - ски-крос за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слободно скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Могул   мажи   жени
Акробатика   мажи   жени
Ски-крос   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во дисциплината ски-крос во слободно скијање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 21 февруари. Со почеток во 9:15 по месно време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а со почеток во 13:18 финалето.[1]

Златниот медал го освои Михаел Шмид од Швајцарија.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Швајцарија Михаел Шмид Австрија Андреас Мат Норвешка Аудун Гронволд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Распоред и резултати во слободно скијање, официјално мрежно место на игрите

Надворешни врски[уреди | уреди извор]