Слободно скијање на Зимските олимписки игри 2010 - акробатика за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слободно скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Freestyle skiing pictogram.svg
Могул   мажи   жени
Акробатика   мажи   жени
Ски-крос   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во дисциплината акробатика во слободно скијање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 22 февруари и 25 февруари.

На 22 февруари, со почеток во 18:00 по локално време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а на 25 февруари, со почеток во 18:00 финалето.

Златниот медал го освои Аексеј Гришин од Белорусија.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Белорусија Алексеј Гришин САД Џерет Петерсон Кина Ли Џунгчин

Надворешни врски[уреди | уреди извор]