Слободно скијање на Зимските олимписки игри 2010 - акробатика за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слободно скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Freestyle skiing pictogram.svg
Могул   мажи   жени
Акробатика   мажи   жени
Ски-крос   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во дисциплината акробатика во слободно скијање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 20 февруари и 24 февруари.

На 20 февруари, со почеток во 10:00 по локално време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а на 24 февруари, со почеток во 19:30 финалето.

Златнито медал го освои Лидија Ласила од Австралија.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Австралија Лидија Ласила Кина Ли Нина Кина Го Синсин

Надворешни врски[уреди | уреди извор]