Слободно скијање на Зимските олимписки игри 2010 - могул за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слободно скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Freestyle skiing pictogram.svg
Могул   мажи   жени
Акробатика   мажи   жени
Ски-крос   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во дисциплината могул во слободно скијање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 13 февруари. Со почеток во 16:30 по локално време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а со почеток од 19:30 финалето.

Учество земаа 27 спортистки. Според резултатите од квалификациите, во финалето се пласираа 20 од нив. Најдобар резултат во квалификациите имаше американката Ханн Кирни, која и во финалето беше најдобра, со што на САД им го донесе првиот златен медал на игрите. Олимписката првенка од игрите во Торино во 2006 година, Канаѓанката Џенифер Хејл беше втора по квалификациите и втора во финалето. Бронзениот медал го освоил сребрената од игрите во Солт Лејк Сити во 2002 година, Шеннон Барк.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
САД Хана Кирни Канада Џенифер Хејл САД Шенон Барк

Надворешни врски[уреди | уреди извор]