Сикињано деи Албурни

Од Википедија — слободната енциклопедија
поглед од замокот

Сикињано деи Албурни (исто така познат едноставно како Сикињано ) е град и комуна во провинцијата Салерно во регионот Кампанија во јужна Италија.

Историја[уреди | уреди извор]

Римскиот воен херој Луциус Сициниус Дентатус, од родот Сицинија, го основал Сикињано деи Албурни како негов антички латифундум.

Најраната документација за Сикињано е од средновековен документ за донација датиран од 1086 година со кој норманскиот гроф Асклетино Сикињано, Господарот на Пола (починал во 1086 година), на опатијата Кава деи Тирени ѝ го дава манастирот Свети Петар и црквата Света Катерина, сместен во Castrum Pollae.

Од 1811 до 1860 година, Сикињано бил дел од областа Постиљоне, која припаѓала на округот Земја на двете Сицилии.

Од 1860 до 1927 година бил дел од областа Постиљоне, и припаѓала на областа за кампања.

Географија[уреди | уреди извор]

Сикињано се наоѓа помеѓу долината на реката Танагро и планинскиот венец Албурни ; нејзината територија се наоѓа главно во рамките на Parco nazionale del Cilento e Vallo di Diano.

Општината се граничи со Аулета, Бучино, Кастелчивита, Контурси Терме, Отати, Паломонте, Петина и Постиљоне.[1]

Транспорт[уреди | уреди извор]

Градот има железничка станица на линијата Салерно-Потенца-Таранто, која се наоѓа на 10 км северно. Станицата Сикињано е исто така спојна точка на линијата, Сикињано-Лагонегро, затворена во 1987 година, која има уште две станици на општинската територија: Кастелучио Козентино и Галдо.

Низ општината поминува автопатот А2 Салерно - Реџо Калабрија и се опслужува со излезот „Сикињано- Потенца “, кој е исто така западниот крај на автопатот RA 05 до Потенца. Националниот автопат СС 19 поминува низ селата Скорзо и Жупино.

Луѓе[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Чиленто
  • Цилентански дијалект
  • Сициниј
  • Сикињано (презиме)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 40588 (x a j h) Sicignano degli Alburni на OpenStreetMap

Надворешни врски[уреди | уреди извор]