Аулета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аулета

Аулета е населба во Италија во областа Салерно, регионот Кампанија.

Според пописот од 2011 г. Во населбата живееле 1567 жители.[1] Населбата се наоѓа на надморска височина од 236 м.

Според резултатите од пописот на населението во 2011 година, во општината живееле 2.406 жители.[2]

Градови партнери[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ascari, Barbara; Mortati, Francesco Michele (2011-12-30). „Istat's new strategies to increase statistical literacy“. Statistics Education and Outreach IASE Satellite Conference. International Association for Statistical Education. doi:10.52041/srap.11109 Проверете ја вредноста |doi= (help).
  2. „Statistiche I.Stat“. ISTAT. 28. 12. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Литература[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]