Прејди на содржината

Сејлем (Орегон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Салем
Salem
Зградата на владата на Орегон
Зградата на владата на Орегон
Зградата на владата на Орегон
Местоположба
Местоположба на Салем
Местоположба на Салем
Локацијата на Салем во окрузите Марион и Полк и локацијата на окрузите Марион и Полк во Орегон
Општи податоци
Име
- изворно
Салем
  Salem
Основан 1842
Поштенски број 97301, 97302, 97303, 97304, 97308, 97309, 97310, 97311, 97312, 97313 & 97314
Повикувачки број 503 и 971
Официјална страница http://www.cityofsalem.net
Управа
Земја САД
Сојузна држава Орегон
Окрузи Марион, Полк
Градоначалник Ана М. Питерсон
Географија
Површина
- копно
- вода
120.1 км²
118.4 км2
1.6 км2
Надморска височина 46.7 м
Население
Население 154,637 (2010[1])
Густина 1,246.5 ж/км²

Салем (англиски: Salem) е главен град на американската сојузна држава Орегон. Според пописот извршен во 2010 година, во градот живееле 154,637 жители.

Збратимени градови

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  1. „2010 Census profiles: Oregon cities alphabetically R-S“ (PDF). Portland State University Population Research Center. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-10-22. Посетено на 19 May 2011.