Сехемхетова пирамида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пирамида на Сехемхет
Сехемхет, Трета династија
Координати29°51′58″ N; 31°12′47″ E / 29.866° СГШ; 31.213° ИГД / 29.866; 31.213Координати: 29°51′58″ N; 31°12′47″ E / 29.866° СГШ; 31.213° ИГД / 29.866; 31.213
Изградбаоколу 2645 г. п.н.е.
ТипНезавршена скалеста пирамида
МатеријалВаровник
Висинапланирани 70 метарs (230 ст)
изградени 8 метарs (26 ст)
Основа115 метарs (377 ст)
Наклон50°36' (приближно)

Сехемхетова пирамида е незавршена пирамида, идентификувана е како скалеста, откриена во Сакара, покрај Џосеровата пирамида, југозападно од Џосеровиот комплекс. Денес е прекриена со песочни дини, па затоа ја викаат уште и закопана пирамида.

Отркина е во 1951 година од Захарије Гонеим. Припаѓала на фараонот Сехемхет, кој владеал после Џосер, се претпоставува во периодот од 2649. п.н.е. до 2643. п.н.е. или 2642. п.н.е. Откриени се само основата и скалите. Со предвид на дизајнот пирамидите, се претпоставува дека прочуениот архитект Имхотеп има удел во изградбата на овие пирамиди.

Сехемхетовата пирамида нема шахт, по што се разликува од Џосеровата. Имала кос ходник кој претставувал развој на пристап на гробот, односно јужната гробница, мастаба чијашто ориентацијата е исток-запад. Откриени се и вазни и печати со името на фараонот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]