Џосерова пирамида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џосерова пирамида
Sakkara C02-32.jpg
Скалестата пирамида на Џосер се смета за првата голема камена градба во историјата
Општи податоци
Стил Скалеста пирамида
Град Сахара
Земја Египет
Завршена XXVII век п.н.е.
Нарачател Фараон Џосер (Хор Нетџерихет)
Проектирање и изградба
Архитект Имхотеп

Џосеровата пирамида била изградена за фараонот Џосер од архитектот Имхотеп во XXVII век п.н.е. во Сахарската некропола, југозападно од градот Мемфис.

Оваа прва египетска пирамида се состои од низа мастаби (секоја помала од претходната) изградени една врз друга според ревизии како и првичниот план. Првобитно била висока 62 метри и била обложена со измазнет бел мермер. Оваа скалеста пирамида (или прапирамида) се смета за првата голема камена градба во историјата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Verner, Miroslav, The Pyramids - Their Archaeology and History, Atlantic Books, 2001, ISBN 1-84354-171-8