Сендвич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сендвичи

Сендвич[1][2] (англиски: sandwich) — храна направена од една или две кришки леб со еден или повеќе слоеви намирници.[3][4][5] Лебот може да се премачка со маст, путер, сенф или нешто друго за да се подобри вкусот и текстурата. Во XXI век, имало значителна расправа за точната определба на сендвичот, а особено дали хот-догот или отворениот сендвич можат да се категоризираат како такви. Во Соединетите Американски Држави, Одделот за земјоделство и Управата за храна и лекови се одговорните агенции. USDA ја користи определбата на „најмалку 35 % приготвено месо и не повеќе од 50 % леб“ за затворени сендвичи и „најмалку 50 % приготвено месо“ за отворени сендвичи.[6] Во Обединетото Кралство, Британското здружение за сендвичи го определува сендвичот како „секаков вид леб со полнеж, обично разладен“.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „сендвич“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „сендвич“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Abelson, Jenn (10 November 2006). „Arguments spread thick“. The Boston Globe. Архивирано од изворникот 7 December 2008. Посетено на 27 May 2009.
  4. „sandwich“. Merriam-Webster. Merriam-Webster, Incorporated. Посетено на 29. 3. 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  5. Foundations of Restaurant Management & Culinary Arts Level Two. Pearson. 2011. стр. 53. ISBN 978-0-13-138022-6.
  6. Ludlow, Peter (2014). Living Words: Meaning Underdetermination and the Dynamic Lexicon. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-871205-3.
  7. „What is a Sandwich? | British Sandwich Week“. British Sandwich & Food to Go Association. Посетено на 18 May 2022. The British Sandwich Association defines a sandwich as: Any form of bread with a filling, generally assembled cold – to include traditional wedge sandwiches, as well as filled rolls, baguettes, pitta, bloomers, wraps and bagels. [...] There is much debate as to what constitutes a sandwich but burgers and other associate products are not considered to be a sandwich.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]