Свинска Стрна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свинска Стрна
МестоГаличица, Македонија Македонија
Должина35 м

Свинска Стрна претставува пештера на планината Галичица која се наоѓа на самиот гребен Асан Ѓура на надморска височина од 1485 метри. Таа претставува доста едноставна пештера, со скалеста форма. Вкупната должина на пештерата изнесува 35 метри. Истата нема пештерски украси, освен незначително присуство на сливови.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Манаковиќ Д., Андоновски Т., Колчаковски Д. (1993): Подземни карстни форми во Националниот парк “Галичица”. Годишен Зборник на ПМФ, Институт за Географија, бр. 31-32, стр.: 37-71, Скопје.