Саша Ковачевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саша Ковачевиќ
Животописни податоци
Роден(а)27 јули 1985(1985-07-27)(38 г.)
Белград
Жанровипоп
Занимањапејач
Период на активност2006 - сè уште
Мреж. местоsasakovacevic.net

Александар Саша Ковачевиќ (срп. Саша Ковачевић), роден на 27 јули 1985 во Белград, Југославија е српски пејач.

Ковачевиќ на отворање на Zenica Summer Fest

Личен живот[уреди | уреди извор]

Саша Ковачевиќ е роден на 27 јули 1985 година во Земун, Белград. Средно училиште заврши на белградската Академија на уметности. Негов прв јавен настап беше на Сунчане Скале 2004 со песната Пакао и рај. Во 2009 ја добива првата награда за дуетот со Емина Јаховиќ со песната Још ти се надам.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • „Jedina si vredela“ (2006)
 1. Korak do dna
 2. Kada nisu tu
 3. Jedina si vredela
 4. Jasno k'o dan
 5. Ruka za spas
 6. Lagala me il' ne lagala
 7. Pakao i raj
 8. Ostavi me
 9. Ne umem sa njom
 • „Ornament“ (2010)
 1. Ludak
 2. Kome da verujem
 3. Ponosna na nas
 4. Mila
 5. Tišina
 6. Moje poslednje
 7. Kako sada sam
 8. Ornament
 9. Još ti se nadam (feat. Emina Jahović)
 10. Lažu te
 11. Bolji čovek

Синглови[уреди | уреди извор]

 • Idemo do mene (2011) (feat. Nikolina Pišek)
 • Bežimo iz grada (2011)
 • Kako posle nas (2011)
 • Lapsus (2012)
 • Piši propalo (2013)
 • Slučajno (2013)
 • Nothing but the faith (2013)
 • Mogli smo sve (2014)
 • Branim (2014)
 • Noč do podne (2014)
 • Gde smo moja ljubavi (2015)
 • Rano je (2015)
 • Rođendan (2015)
 • Živim da te volim (2016)
 • Zamalo tvoj (2016)
 • Temperatura (2016)
 • Temperatura (2017) Spanish Version
 • Kažeš ne (2017)
 • Dices no (2017) Spanish Version
 • Bez tebe me nema (2018)
 • Jedra (2018)
 • Pismo moja (2018) Cover of Oliver Dragojević
 • Prevarena (2019)
 • Moja Malena (2020)
 • Afera (2020)
 • Mala (2020)
 • Ona (2020)
 • Lazu te ljubavi (2022)
 • Radi me lagano (2022)
 • Greska (2023)
 • Srecna u novoj ljubavi (2023)
 • Nocna ikona (2024)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]