Саша Здјелар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Саша Здјелар (роден на 20 март 1995 година) е српски професионален фудбалер кој игра за српскиот клуб ФК Партизан како играч од средниот ред.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Зџелар го направи своето деби за сениорската репрезентација за ОФК Београд во победата од 3–0 на домашната лига над Нови Пазар на 3 декември 2011 година, на 16-годишна возраст. [1] Тој подоцна беше продаден на грчкиот шампион Олимпијакос во 2013 година, но остана во својот матичен клуб во следните две години. Вкупно, Здјелар забележа 67 натпреварувачки настапи со Романтичарите.

Во летото 2015 година, Здјелар на крајот се пресели во Грција и му се приклучи на Олимпијакос. Тој го направи своето деби за клубот на 28 октомври 2015 година, играјќи цели 90 минути во ремито 2–2 од Купот на Грција против Платанијас. На 13 јануари 2016 година, Зџелар го постигнал својот прв сениорски гол за Олимпијакос во победата од 6–0 во Купот на Грција над Ханија. [2]

На 13 јануари 2017 година, Здјелар беше позајмен на шпанската Сегунда дивизион РЦД Мајорка до крајот на сезоната. [3]

На 29 јануари 2018 година, тој беше позајмен на Партизан до крајот на сезоната 2017-2018, откако беше ставен на списокот на не фаворит на Олимпијакос. [4] На крајот на сезоната 2017-18, Партизан го објави потпишувањето на играчот за проценета сума од 500.000 евра. [5] На 23 мај 2018 година, Здјелар го постигна победничкиот гол против Младост Лучани, во финалето на Купот на Србија. [6]

Во сезоната 2018-19, Зџелар го освои својот втор трофеј во Купот на Србија и собра 45 настапи за Партизан, во три натпреварувања.

Во сезоната 2019-2020, прекината поради глобалната пандемија на КОВИД-19, Здјелар повторно беше играч со најмногу настапи на Партизан, со 42 настапи (и прескокнувајќи само 3 натпревари) во сите натпреварувања. [7]

Во јули 2020 година, Саша за прв пат ја носеше капитенската лента на Партизан.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Здјелар ја претставуваше Србија на УЕФА шампионатот до 19 години 2014 година, а тимот беше елиминиран во полуфиналето од Португалија по изведување пенали. [8] Тој исто така беше член на тимот што го освои златниот медал на Светското првенство на ФИФА до 20 години во 2015 година. [9]

На 31 мај 2016 година, Здјелар го направи своето целосно меѓународно деби за Србија, влегувајќи како замена во пријателската победа од 3–1 над Израел. Последователно, тој се појави како замена за време на повреда во пријателскиот нерешен резултат 1-1 со Русија на Стад Луј II пет дена подоцна.

Признанија[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Олимпијакос
 • Суперлига Грција : 2015–16
 • Куп на Грција : Вицешампион 2015–16
Партизан
 • Куп на Србија : 2017–18, 2018-19

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Србија
 • Светско првенство на ФИФА до 20 години : 2015 година

Референци[уреди | уреди извор]

 1. „ROMANTIČARI POBEDILI PAZARCE“ (Serbian). ofkbeograd.co.rs. 3 December 2011. Посетено на 11 November 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Upisali se Zdjelar i Stanisavljević (VIDEO)“ (Serbian). mondo.rs. 13 January 2016. Посетено на 11 November 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Sasa Zdjelar llega cedido del Olympiacos“ [Sasa Zdjelar arrives on loan from Olympiacos] (шпански). RCD Mallorca. 13 January 2017. Архивирано од изворникот на 16 January 2017. Посетено на 15 January 2017.
 4. team, Onsports (2018-01-29). „Ολυμπιακός: Στην Παρτιζάν ο Ζντιέλαρ“. Onsports.gr (грчки). Посетено на 2018-01-30.
 5. „THE LOANEES NOT RETURNING TO OLYMPIACOS“. www.agonasport.com (грчки). 2018-05-29.
 6. „Partizan posle preokreta osvojio Kup!“. N1 Srbija (српски). Посетено на 2019-07-14.
 7. „Partizanov perpetuum mobile: Saša Zdjelar odigrao 42 utakmice u sezoni | MozzartSport“. www.mozzartsport.com (англиски). Посетено на 2020-08-29.
 8. „Portugal prevail in shoot-out to end Serbia reign“. uefa.com. 28 July 2014. Посетено на 11 November 2016.
 9. „Ecstasy in Auckland as Serbia make history“. fifa.com. 20 June 2015. Архивирано од изворникот на June 20, 2015. Посетено на 11 November 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]