Саша Греј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саша Греј
(Capri Anderson)
Sasha Grey at AVN 2010 Expo.jpg
Основни информации
Родена 14 март 1988 (1988-03-14) (воз. 30 г.)
Место на раѓање Сакраменто, Калифорнија, САД
Родено име Марина Ан Хенцис
Националност Американка
Физички информации
Мерки 32B-26-31
Висина 168 цм
Тежина 59 кг
Боја на очите кафеави
Боја на косата кафеава
Природни гради да
Други
Период на активност 2006-2010 (порнографска актерка), 2009- (актерка)
Број на филмови 254
IMDb IAFD

Саша Греј (англиски: Sasha Grey) (родено име Марина Ан Хенцис;[1] March 14, 1988) е американска актерка, модел, автор, пеач,[2][3] и поранешна порнографска актерка.[4] Се поjавува и во голем број на музички впотови и рекламни кампањи. Освојува голем број на награди помеѓу 2007 и 2010, вклучувајќи и AVN најдобра актерка на годината во 2008.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lee, Chris. „Porn star Sasha Grey gets a mainstream role“, www.latimes.com, 21 мај 2009 (посет. 1 јануари 2012 г).
  2. „The Roots: New videos on the way“. blogs.okayplayer.com. 9 април 2008. архивирано од изворникот на 28 март 2010 г.. http://web.archive.org/web/20100328090238/http://blogs.okayplayer.com/theroots/2008/04/09/new-videos-on-the-way/. 
  3. Yücel, Ilker (23 ноември 2008). „Review ATelecine“. Re-gen Magazine. архивирано од изворникот на 25 февруари 2009 г.. http://web.archive.org/web/20090225062604/http://www.regenmag.com/Artist-Spotlight-93-ATelecine.html. 
  4. „Eminem Casts Sasha Grey in ‘Space Bound’ Music Video“. AVN Magazine. 18 февруари 2011. http://business.avn.com/articles/video/Eminem-Casts-Sasha-Grey-in-Space-Bound-Music-Video-426970.html.  За време на нејзината кариера во порнографските филмови, се појавува во неколку културни магазини и телевизиски програми.Peter Warren (17 ноември 2006). „Sasha Grey to Appear on 'Tyra Banks Show'“. Adult Video News. http://business.avn.com/articles/Sasha-Grey-to-Appear-on-Tyra-Banks-Show-29012.html. посет. 3 мај 2009 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Портал „Порнографија