Саша Греј

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Инфокутија за порно глумица Саша Греј (англиски: Sasha Grey) (родено име Марина Ан Хенцис;[1] March 14, 1988) е американска глумица, модел, автор, пејач,[2][3] и поранешна порнографска глумица.[4] Се поjавува и во голем број на музички впотови и рекламни кампањи. Освојува голем број на награди помеѓу 2007 и 2010, вклучувајќи и AVN најдобра глумица на годината во 2008.

Фотографија од Саша Греј

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lee, Chris (May 21, 2009). „Porn star Sasha Grey gets a mainstream role“. www.latimes.com. Посетено на 2012-01-01.
  2. „The Roots: New videos on the way“. blogs.okayplayer.com. April 9, 2008. Архивирано од изворникот на 2010-03-28. Посетено на 2013-07-01.
  3. Yücel, Ilker (November 23, 2008). „Review ATelecine“. Re-gen Magazine. Архивирано од изворникот 2009-02-25. Посетено на 2013-07-01.
  4. „Eminem Casts Sasha Grey in 'Space Bound' Music Video“. AVN Magazine. February 18, 2011. Архивирано од изворникот на 2016-01-27. Посетено на 2013-07-01. За време на нејзината кариера во порнографските филмови, се појавува во неколку културни магазини и телевизиски програми.Peter Warren (November 17, 2006). „Sasha Grey to Appear on 'Tyra Banks Show'. Adult Video News. Посетено на 2009-05-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]