Сан Кристобал де ла Хабана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Логото на Сан Кристобал де ла Хабана

Сан Кристобал де ла Хабана (шпан. San Cristobal de la Habana) е кубанска марка на пури (Хабанос СА).

Историја[уреди | уреди извор]

Кутија Сан Кристобал де ла Хабана El Principe

Марката Сан Кристобал де ла Хабана била официјално пуштена во продажба во Хавана на 20 ноември 1999. Именувана е по првобиното име на Хавана, кое датира од XVI век.

Пред револуцијата постоела марка наречена Сан Кристобал де ла Хабана, која дотогаш се произведувала. По револуцијата таа била укината, а новата марка не е воопшто поврзана со старата (не е нејзино враќање).

Првично марката се состоела од четири пури (El Morro, El Principe, La Fuerza и La Punta). Во 2004, за петгодишнината на марката се додадени уште три пури, и потоа пуштени во редовна продажба. Овие нови пури, Officios, Mercaderes и Muralla, исто така носат додатна лентичка со натписот „La Casa del Habano“, бидејќи се продаваат само во продавниците со тоа име.

Витоли на Сан Кристобал де ла Хабана[уреди | уреди извор]

Кутија Сан Кристобал де ла Хабана La Punta

Ова е список на витоли (големини) во рамките на производната линија на Сан Кристобал де ла Хабана, со нивните димензии во англиски и метрички систем, како и нивните vitolas de galera (фабрички имиња).

Рачно-изработени витоли

  • El Morro - 7 1/4" x 49 (184 x 19.45mm) Paco, двојна корона
  • El Principe - 4 3/8" x 42 (110 x 16.67mm) Minuto, тре пети корона
  • La Fuerza - 5 1/2" x 50 (141 x 19.84mm) Gordito, робусто
  • La Punta - 5 1/2" x 52 (140 x 20.64mm) Campana, беликозо
  • Officios - 5 1/4" x 43 (135 x 17.07mm) Dalias Cortas, пети корона
  • Mercaderes - 6 1/2" x 48 (167 x 19.05mm) Hermosos No. 1, торо
  • Muralla - 7 1/8" x 54 (180mm x 21.43) Rodolfos, голема пирамида или торпедо

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]