Гвантанамера (марка на пури)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гвантанамера (шпан. Guantanamera) е марка на кубански пури (Хабанос СА).

Логото на Гвантанамера

Историја[уреди | уреди извор]

Марката „Гвантанамера“ била лансирана во Дортмунд, Германија на 14 септември 2002 и се јавува на меѓународниот пазар во октомври истата година. Марката е именувана по песната Гвахира Гвантанамера (Селанка од Гвантанамо) на Хозе Фернандес Дијаз. За разлика од сите други кубански пури, тутунот за оваа марка доаѓа од регионот Вуелта Ариба, во средиштето на Куба, а не од Вуелта Абахо во провинцијата Пинар дел Рио.

Во марката се застапени само машински-изработени пури, и истата е позната по својата достапност во цените. Мешавината е блага со помалку остар/тинински аспект.

Витоли на Гвантанамера[уреди | уреди извор]

Ова е список на витоли (големини) во рамките на производната линија на Гвантанамера со нивните димензии во англиски и метрички мерниединици и нивите vitolas de galera (фабрички имиња).

Машински-изработени витоли

  • Cristal - 5 7/8" x 41 (150 x 16.27 mm) Cristal
  • Compay - 4 7/8 x 40 (123 x 15.87 mm) Standard
  • Décimo - 5 1/4" x 38 (134 x 15.08 mm) Universal
  • Minuto - 4" x 44 (102 x 17.07 mm) Minuto
  • Purito - 4 1/8 x 29 (106 x 11.51 mm) Chico

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]