Прејди на содржината

Самуел Словак

Од Википедија — слободната енциклопедија

Самуел Словак (р. 17 октомври 1975) е словачки поранешен фудбалер кој играл како офанзивен играч за врска и моментално работи како помошник тренер на Словачка.

Најпознат по своите технички способности и способности за додавање, неговата кариера била главно поврзана со Слован Братислава, на која тој исто така бил капитен неколку години.

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Словак е роден во Нитра. По кратка магија во локалниот ФК Нитра, како 19-годишен потпишал со ШК Слован Братислава, каде што редовно се појавувал од најрана возраст.

Во летото 1997 година, Словак се преселил во странство, приклучувајќи се на шпанското ЦД Тенерифе. За време на неговата магија, тој бил умерено користен додека клубот бил во Ла Лига (со максимален влез од 27 натпревари во Сегунда дивизион 1999–2000 година, без промоција), исто така, позајмен на една година на поранешниот тим Слован.

Словак се преселил во 2002 година во соседна Чешка, потпишувајќи за носителот на титулата во Гамбринус, ФК Слован Либерец. По шест натпревари и три гола, неговата сезона завршила откако се здобил со тешка повреда на коленото.[1]

Во јануари 2004 година, кога целосно закрепнал, Словак повторно ја сменил земјата, потпишувајќи за 1. ФК Нирнберг, каде што се здружил со сонародниците Марек Минтал и Роберт Витек,[2] како најнеуспешниот играч на триото. Во средината на октомври следната година, 30-годишникот ги напуштил Германците и се вратил во Слован Братислава.[3] Во кампањата 2006-07 тој му помогнал на тимот да го освои третото место, постигнувајќи два голови од 27 настапи.

Откако се појавил на помалку од половина од натпреварите во 2009–10, со Слован завршувајќи на втората позиција во словачката Супер лига, Словак се повлекол од фудбалот поради повторливи проблеми со коленото, на возраст од речиси 35 години. Тој се вратил во својот главен клуб во 2011 година, назначувајќи го за менаџер на резервите.

Во сезоната 2012-13, Словак го предводел Слован до дабл.[4] Тој го напуштил Стадион Пасиенки, сепак, назначен во Либерец.

Меѓународна кариера

[уреди | уреди извор]

Словак го освоил својот прв натпревар за Словачка на 20-годишна возраст, продолжувајќи да се појави на уште 19 натпревари во следната деценија, иако поминал низ голем период на меѓународна неактивност, не играјќи никакви натпревари од 2002 до 2004 година.

Слован Братислава

  • Словачка Супер лига : 1994–95, 1995–96, 2008–09
  • Словачки куп : 1996–97, 2009–10

Слован Братислава

  • Словачка Супер лига : 2012–13
  • Словачки куп : 2012–13
  1. „Liberec denied Slovák“. UEFA.com. 14 February 2003. Посетено на 16 September 2008.
  2. "Club" verteidigt in Unterzahl Rang drei“ ["Club" defends third place undermanned] (German). 16 February 2004. Посетено на 16 February 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Samuel Slovák: "Zakázanie pyrotechniky bolo chybou" [Samuel Slovak: "It was a mistake to ban fireworks"] (Slovak). Pro Futbal. 26 February 2007. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 16 September 2008.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Košice and Liberec: Tale of the dugouts“. UEFA.com. 16 July 2014. Посетено на 2 October 2015.